Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez malowanych jajek. Pisanki stanowią nieodzowny element dekoracji wielkanocnego wnętrza, zajmują ważne miejsce w koszyczku wielkanocnym, a sama tradycja zdobienia jajek liczy wiele tysięcy lat.

Obecnie wszystkie malowane jajka wielkanocne określa się mianem pisanek. Warto wiedzieć, że dawniej funkcjonowały różne nazwy, w zależności od techniki zdobienia. Jajka malowane na jeden kolor, bez wzorów, określano mianem kraszanek. Drapanki – jak sama nazwa wskazuje – powstają poprzez wydrapywanie wzorów na barwionej skorupce ostrym narzędziem. Inną metodą dekoracji wielkanocnych jajek, popularną w okolicach Krakowa i Łowicza, było naklejanie kolorowych wycinanek z papieru. Tak ozdobione jajka nazywa się nalepiankami. Wyjątkowo efektownie prezentują się pisanki ażurowe, zwane również ażurkami. Powstają poprzez wywiercanie otworów w wydmuszce jajka. Następnie wydmuszka zostaje pokryta farbą akrylową.

W marcu Rada Rodziców ogłosiła Szkolny Konkurs  „NAJŁADNIEJSZA PISANKA WIELKANOCNA”.

Pomysłowość i kreatywność naszych uczniów okazały się nieograniczone. Dostarczone prace były ciekawe i oryginalne. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców SP 84.

Poniżej przedstawiamy  wyniki konkursu:

KATEGORIA ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE

Tymofii Semhaikin 0b