Walerian Łukasiński, budził ducha narodowego w trudnych czasach i starał się pomagać osobom, które były prześladowane przez zaborców. Za swoje działania stanął przed sądem i resztę życia spędził w carskich więzieniach. Był przetrzymywany w strasznych warunkach, w zimnej, ciemnej celi, bez prawa do kontaktu z drugim człowiekiem. Mimo tych wszystkich nieszczęść pięknie opowiadał o wolności i prawach człowieka, czego doskonałym dowodem jest napisany przez niego pod koniec życia „Pamiętnik”. Przypomnieli o tym uczniowie naszej szkoły, którzy podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Patrona zaprezentowali spektakl o wolności i ludziach, którzy współcześnie padli ofiarą niesprawiedliwych wyroków i nadużywania władzy. W kolejnych scenach przedstawienia przenieśliśmy się w czasy naszego patrona, by odbyć wędrówkę jego śladami. Uczniowie klas 5d, 6d i 6f wcielali się w role młodych obrońców praw człowieka, członków Towarzystwa Patriotycznego, Waleriana Łukasińskiego oraz przedstawili niechlubną sylwetkę Wielkiego Księcia Konstantego. Uczennice z klasy 6d zaśpiewały „Warszawiankę” - pieśń z czasów powstania listopadowego oraz piosenkę „Odpowie ci wiatr” z repertuaru Eleni. W trakcie apelu zostały wręczone nagrody w konkursie „Piosenka o wolności człowieka i jego prawach – inspirowana postacią patrona szkoły Waleriana Łukasińskiego”.  Szczególne wyrazy uznania należą się Filipowi Wilczyńskiemu z klasy 3e i Kubie Jaczewskiemu z klasy 3a, którzy podczas apelu pięknie zaprezentowali napisane przez siebie teksty.