Europa to kontynent charakteryzujący się niezwykłym bogactwem językowym, które należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować. Uczenie się języków daje wiele korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie ta nauka stwarza. W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła przystąpiła do programu Erasmus +, zaś jednym z działań podejmowanym w jego ramach były obchody Europejskiego Dnia Języków, które zostały zaplanowane na 27 września.

Głównym celem akcji było podniesienie świadomości na temat bogactwa i różnorodności językowej Europy, potrzeby zwiększania zakresu nauczanych języków (także tych mniej znanych i używanych), co skutkować będzie rozszerzeniem wielojęzyczności, potrzeby osiągania przez obywateli pewnego zaawansowania w zakresie co najmniej dwóch języków, poza swoim własnym, tak aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał jako obywatele demokratycznej Europy.

Każda klasa wylosowała jeden kraj europejski. Zadaniem uczniów było przystrojenie sali w barwach wylosowanego kraju lub przebranie się. Przez szkolny radiowęzeł zaś były puszczane utwory z europejskich list przebojów, także hity z Eurowizji.

Dodatkowo klasy I-III miały wykonać plakat o wylosowanym państwie, który miał poszerzyć wiedzę na temat danego kraju. Klasy IV-VIII miały z kolei jedno zadanie do wyboru: wykonanie chmury wyrazów, na którą będzie składać się jedno słowo, np. „cześć" w jak największej liczbie języków europejskich, lub nagranie filmu, na którym każdy uczeń wypowie to samo słowo/wyrażenie, np. „Sto lat” w innym języku europejskim.

Wszyscy uczniowie i wychowawcy zaangażowali się w wykonanie zaproponowanych zadań, zaś cała szkoła 27 września wspaniale prezentowała, jak bogatym i różnorodnym pod względem kulturowym jest kontynent europejski.