Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki, w niestandardowy sposób przypomnienie sobie tabliczki mnożenia. Głównym organizatorem i propagatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania.

W tym rok ŚDTM obchodziliśmy 7 października. Klasy drugie i trzecie miały okazję wziąć udział w wyzwaniach matematycznych, zarówno indywidualnych jak i zespołowych. Na kilka dni przed głównym wydarzeniem nauczyciele otrzymali materiały do zabawy i ćwiczeń z uczniami, aby oswoić ich z nieschematycznymi zadaniami.

W dniu akcji uczniowie podzielili się na zespoły czteroosobowe. Każda grupa otrzymała zestaw trzech zadań oraz kartę odpowiedzi, na której mieli nanieść wyniki. Uczniowie klas drugich, którzy jeszcze nie zapoznali się z tabliczką mnożenia, rozwiązywali podobne zadania, jednak w oparciu o dodawanie. Wśród zagadek znalazły się matematyczne labirynty, diagramy.

Drugie wyzwanie – indywidualne – polegało na rozwiązaniu w określonym czasie wybranych przez siebie działań na mnożenie i/lub dzielenie, które były rozwieszone w sali do zabaw ruchowych.

Dzieci były bardzo zaangażowane w rozwiązywanie zadań, zaś na tych, którzy wykonali zadania poprawnie – czekały certyfikaty. Gratulujemy!