Na kolejnych zajęcia członkowie Klubu Młodych Odkrywców korzystali z zasobów pochodzących z programu Laboratoria Przyszłości. Klubowicze badali zjawisko gęstości substancji.

Gęstość często bywa mylona z lepkością. W języku potocznym można usłyszeć, że olej jest gęstszy od wody. Jednak patrząc na wyniki doświadczenie (olej znajduje się nad wodą w cylindrze), widać że olej ma mniejszą gęstość od wody. W życiu codziennym można to zaobserwować na przykład, gdy oka oleju unoszą się na powierzchni rosołu, który składa się w większości z wody.

Kiedy ktoś mówi, że olej jest gęstszy niż woda, w rzeczywistości stwierdza, że olej jest bardziej lepki niż woda. Lepkość mówi, o tym jak trudno cząsteczkom cieczy przemieszczać się względem siebie.

W prezentowanych cylindrach znajdowały się od dołu następujące substancje różniące się lepkością: woda z solą, woda z barwnikiem olej i denaturat. Na koniec dodano kostki lodu,
Ciecz o największej gęstości znajduje się na dnie cylindra,  a ciecz o najmniejszej gęstości znajduje się na górze.

Po wrzuceniu kostki lodu widać, że unosi się ona między alkoholem a olejem, w ogóle nie docierając do wody, z której lód jest zrobiony. Oznacza to, że gęstość wody w stanie stałym jest mniejsza od gęstości wody w stanie ciekłym.
Jest to nietypowe zachowanie, gdyż większość substancji ciekłych w trakcie krzepnięcia zwiększa swoją gęstość.


 

Aneta Letkiewicz