Jak sprawić, aby obrazy w galeriach ożyły? Oczywiście użyć swojej wyobraźni! Oglądanie malarstwa w muzeum nie musi być wcale nudne – o czym przekonali się uczniowie klasy IIIe. Wraz z panią przewodniczką przeżyli niezwykłą przygodę z Muzeum Narodowym w Warszawie – wypłynęli w morze, wybrali się do teatru i usłyszeli burzę – a to wszystko dzięki fantazji!

Lekcja muzealna miała także swoją kontynuację w szkole. Dzieci poznawały różne rodzaje malarstwa – od portretów, pejzaży, po sceny rodzajowe. Na koniec same mogły zamienić się w bohaterów obrazów. Uczniowie podzieleni na grupy przebierali się i ustawiali w wymyślone przez siebie sceny. Po utrwaleniu obrazów na zdjęciach, każdy nadawał tytuł swojej pracy, a następnie ją opisywał w zeszycie.