Zdobienie metodą malowania ręcznego znane jest prawie tak długo, jak sam sposób wytwarzania szkła i stosowane jest nadal. Malarstwo na szkle znane już było w starożytności, w Egipcie i Rzymie. Technika ta nie została wyparta przez nowoczesne metody zdobnicze, a współczesne dekoracje malowane na szkle zgodne są zazwyczaj z ogólnymi trendami w sztuce.

Technika malowania ręcznego polega na nanoszeniu na szkło farb przy pomocy pędzla lub innych narzędzi, jak tampony, stemple, szablony lub gąbki. Uzyskiwana w ten sposób barwna powłoka pokrywa zwykle część powierzchni szkła tworząc wzory stanowiące kombinację rysunku i barwy. Metoda jest bardzo pracochłonna.

Organizując konkurs „Na szkle malowane – magia świąt bożego narodzenia” chcieliśmy przybliżyć naszym uczniom technikę malowania na szkle. Naszymi celami było również rozwijanie kreatywności, twórczej aktywności i wyobraźni dzieci, rozwijanie dziecięcych talentów, rozwijanie zdolności manualnych oraz umożliwienie twórczej konfrontacji i wymiany pomysłów w pracy artystycznej środowiska dzieci i nauczycieli świetlic Targówka.

W listopadzie i grudniu uczniowie pod kierunkiem wychowawczyń ze świetlic szkolnych Targówka malowali obrazki o tematyce bożonarodzeniowej, które potem zostały ocenione przez komisję konkursową. Jury oceniając prace konkursowe brało pod uwagę samodzielność i estetykę wykonania pracy, zgodność z tematem konkursu, kreatywne podejście do tematu konkursu.

Poniżej przedstawiamy laureatów konkursu:

KATEGORIKA KLASY I

Maja Bernat SP 84

Lena Janowicz SP 28

Blanka Gabińska SP 380

KATEGORIKA KLASY II

Lena Rusak SP 28

Julia Derlatka SP 84

Iga Stelmarczyk SP 380

KATEGORIKA KLASY III

Zuzanna Pawelec SP 28

Gabriela Szydlik SP 380

Hanna Borowczyk SP 84

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.

Małgorzata Wierbiłowicz