Europa to kontynent charakteryzujący się niezwykłym bogactwem językowym – oprócz ponad 200 języków europejskich występuje tu także duża liczba języków, którymi posługują się obywatele pochodzący z innych kontynentów!  Uczenie się języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie ta nauka stwarza. Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską właśnie po to, by popularyzować naukę języków obcych!

W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień na wiele różnych sposobów. Już w tygodniu poprzedzającym to wydarzenie, został nagrany film z udziałem chętnych uczniów i nauczycieli, którzy w wybranym języku obcym mówili, dlaczego znają ten język.

W tygodniu 26-30 września cała społeczność szkolna została zaproszona, by w  klasie przeczytać fragment wybranej książki autorstwa europejskiego pisarza spośród propozycji przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy. Czytali nauczyciele, ale także starci uczniowie – młodszym!

Kolejnym działaniem były klasowe rozgrywki w gry interaktywne na Wordwall i Kahoot przygotowane przez koordynatorów akcji w szkole. Uczniowie mieli okazję sprawdzić, czy znają flagi państw europejskich, ich stolice, najważniejsze zabytki oraz czy wiedzą, gdzie te kraje znajdują się na mapie Europy.

Uczniowie zostali zachęceni także do samodzielnego sięgnięcia po literaturę europejską. Na korytarzu w głównym budynku na wprost biblioteki oraz w filii przy ul. Radzymińskiej 232 w szatni pojawiły się tablice „Bookflix”. Znalazły się na nich okładki książek autorstwa pisarzy europejskich, które można wypożyczyć ze szkolnej biblioteki. Klasy młodsze miały okazję także spotkać się z paniami bibliotekarkami i posłuchać o pisarzach i samodzielnie wybrać najciekawszą książkę.