Jedną z lektur omawianych w klasie IIIe była „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, opowiadająca historię dziewczynki, która  była świadkiem wydarzeń mających miejsce w trakcie II wojny światowej. W trakcie rozmowy o tym, jak Polacy radzili sobie w tak trudnych czasach, uczniowie dzielili się swoją wiedzą. Jednym z poruszanych tematów był też udział dzieci i młodzieży na rzecz naszego kraju. Uczniowie dowiedzieli się, czym były Szare Szeregi i Zawiszacy – czyli ci najmłodsi harcerze. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak obecnie wygląda harcerstwo, klasa IIIe spotkała się z przedstawicielami 72 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Knieja" im. Kompanii Maciek, będących równocześnie uczniami naszej szkoły.

Harcerze opowiedzieli krótką historię harcerstwa, zapoznali młodszych kolegów i koleżanki z harcerskimi symbolami, mundurem, strukturą organizacji. Nie zabrakło również czasu na krótkie warsztaty z wiązania harcerskich węzłów, szyfrowania, czy musztry. Na zakończenie dzieci wzięły udział w kilku zabawach, w które harcerze bawią się także na swoich zbiórkach harcerskich.