WOLONTARIAT W BIBLIOTECE
Historia wolontariatu bezsprzecznie sięga odległych czasów. Nie trudno jest sobie wyobrazić, że ludzie już w zamierzchłych czasach pomagali sobie bez jakiejkolwiek finansowej gratyfikacji. Wiele cennych informacji o tym ciekawym zjawisku jak zawsze możemy też uzyskać analizując samo słowo i jego pochodzenie. Tu z pomocą przychodzi nam etymologia – dział językoznawstwa badający pochodzenie słów, zmiany ich znaczenia i form w miarę upływu czasu. Mamy na to też ładne polskie słowo – źródłosłów, które już nie wymaga dalszego objaśniania. Zatem wolontariat to słowo pochodzące od łacińskich słów voluntarius – dobrowolny oraz voluntas – wola. I wiadomo od razu, że mowa o dobrowolnym, z własnej nieprzymuszonej woli wykonywaniu zadań służącym realizacji postawionych sobie celów. Takim zadaniem może być właśnie praca wolontariacka. Ale co sprawia, że wyznaczamy sobie cele, dążymy do ich realizacji, podejmujemy się wykonania różnych zadań? Skłaniają nas ku temu różne motywy. Dla uproszczenia skupmy się na trzech kategoriach tych motywów: a są to: towarzyskie lub inaczej społeczne, pragmatyczne oraz psychologiczne.
Jednym z pierwszych ludzi, którzy pojmowali wolontariat we współczesnym znaczeniu był szwajcarski pacyfista Pierre Ceresole. W 1920 r. zorganizował on pierwszy obóz – Service Civil Volontaire – będący reakcją na wydarzenia i następstwa I wojny światowej. W obozie zebrał ochotników spośród walczących ze sobą uprzednio krajów, aby odbudować ze zniszczeń wojennych wioskę w pobliżu Verdun. Pierre Ceresole, jako gorliwy chrześcijanin dostrzegał konflikt ideałów chrześcijańskiej miłości bliźniego z politycznymi rozgrywkami
i okrucieństwem wojny. W kolejnych latach organizował następne obozy. Pojawiło się też wiele grup i jednostek inspirowanych jego przykładem, starających się ochotniczą pracą realizować ideał bezinteresownej miłości i pokoju.
Wracając do historii wolontariatu, warto pamiętać również o jego początkach w Stanach Zjednoczonych. Pierwsi pionierzy, przybywający do USA, aby przetrwać musieli ze sobą współpracować, budując swoje domy, miasta, polując. Tworzyli ówczesne zalążki społeczności lokalnych. Pomagali sobie i nowym napływającym osadnikom. Na ten okres właśnie datuje się początek działań wolontarystycznych za oceanem.
Do podjęcia pracy wolontariackiej ludzi skłaniają różne motywy – może to być potrzeba zrobienia czegoś ważnego, chęć zdobycia doświadczenia zawodowego, nadzieja na życiową zmianę, pragnienie kontaktu z ludźmi, głębokie przekonanie o słuszności działań społecznych, chęć sprawdzenia się, osiągnięcia osobistej satysfakcji, itd. Na poziomie symbolicznym motywy te można podzielić na trzy grupy:
towarzyskie / społeczne – wolontariusz chce poznać nowych ludzi, aktywnie i ciekawie spędzić czas, zdobyć pewien status i zyskać uznanie bądź przynależeć do grupy;
pragmatyczne – wolontariusz chce pomagać ludziom, zrobić coś pożytecznego, zdobyć pewne umiejętności i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy;
psychologiczne – wolontariat jest sposobem na określenie swej tożsamości i zwiększenie samooceny, wyróżnieniem się spośród innych, działaniem w myśl własnych szlachetnych wartości, szansą znalezienia własnego sposobu na życie.
5 grudnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Wolontariusza oraz wszystkich organizacji zajmujących się wolontariatem na świecie. I nasz społeczność szkolna ma powód by świętować. Od wielu lat w naszej szkole działa szkolny zespół opiekunów wolontariatu, który koordynuje działania naszych uczniów – są to pani Mariola Jejno, pani Justyna Jaworska i pan Kacper Malinowski. Jednym z miejsc, w których można zdobywać szlify z zakresu wolontariatu jest biblioteka. Przez cały rok szkolny, ale i przez dwa tygodnie przed rozpoczęciem każdego roku szkolnego, uczniowie aktywnie włączają się w prace polegające na opracowywani księgozbioru oraz szykowaniu zestawów podręcznikowych.
Jest to praca, która wymaga dokładności, dociekliwości, umiejętności manualnych oraz zmysłu organizacyjnego. Cała społeczność szkolna odnosi ogromne korzyści z tytułu prac wykonanych przez naszych uczniów. Dzięki ich pracy koordynowanej przez panią Małgosię i panią Agnieszkę uczniowie naszej szkoły odbierają podręczniki już pierwszego dnia szkoły. Należą im się za to ogromne podziękowania. Wszystkiego tego wolontariusze uczą się i doświadczają pod czujnym okiem pań z biblioteki. Wolontariat realizowany w bibliotece cieszy się ogromną popularnością. Zapisy na kolejny rok szkolny ruszają już w maju – zachęcamy
do współpracy😊
A oto nasi tegoroczni wolontariusze na zdjęciach pamiątkowych. Czy wolontariat daje satysfakcję? Zdecydowanie tak. Te uśmiechy mówią same za siebie!