W grudniu 2022 roku w naszej szkole odbył się Festiwal Empatii. Został on zorganizowany przez panie Edytę Sochę i Marię Bartold jako jedno z wielu działań zaplanowanych w ramach Programu Erasmus +. Nieprzypadkowo tydzień poświęcony współodczuwaniu stanów psychicznych odbył się właśnie w grudniu. Miesiąc ten nastraja odpowiednio do okazywania sobie nawzajem uprzejmości, życzliwości i skłania jakby bardziej do tego, by pochylić się nad drugą osobą i dostrzec jej potrzeby.
Empatia - słowo to odnosi się do umiejętności rozpoznawania i współodczuwania stanów psychicznych innych osób,  opisuje umiejętność postawienia się w sytuacji drugiego człowieka i choć na chwilę przyjęcia jego sposobu myślenia. Jest to umiejętność bardzo potrzebna, szczególnie w dzisiejszych szybko zmieniających się realiach, esencjonalna z punktu widzenia efektywnej komunikacji oraz poprawnych interakcji społecznych.
Czy z empatią się rodzimy, czy można się jej nauczyć? Czy jest sposób na to, by stać się empatycznym? Pytania te stawia się często w odniesieniu do wielu umiejętności, których nie uczymy się siedząc w szkolnej ławce. Próbę odpowiedzi na nie podjęły właśnie organizatorki wydarzenia.
Podczas Tygodnia Empatii odbyły się warsztaty dla nauczycieli dotyczące empatii w tym zawodzie. Opracowane zostały scenariusze zajęć dla klas 1 - 3 oraz dla klas 4 - 8 dotyczące empatii oraz jej roli
w budowaniu i podtrzymywaniu relacji  z innymi. Zostały przeprowadzone zajęcia na godzinach wychowawczych, podczas których uczniowie uczyli się tego jak słuchać aktywnie, jak rozmawiać empatycznie, tego jak wygląda rozmowa oparta na szacunku i wzajemnym zrozumieniu uczestników komunikacji. Położono również nacisk na to, jak wykorzystać empatię w budowaniu silnego
i zgranego zespołu klasowego.
Nie zabrakło też akcentu artystycznego. Uczestnicy zajęć wykonali plakaty dotyczące szeroko pojętego pojmowania empatii i jej przejawów w codziennej interakcji, a na szkolnych korytarzach pojawiły się hasła nawołujące do pielęgnacji postawy empatycznej oraz podpowiadające jak komunikować się i zachowywać wobec siebie wykorzystując empatię.
Może i nie uczymy się jej siedząc w ławce szkolnej, ale na pewno jest to dobry punkt wyjścia do tego, by właśnie o empatii porozmawiać siedząc w kręgu z ludźmi tak samo jak my gotowymi na zmierzenie się z próbą otwarcia na drugiego człowieka. Codziennie i zawsze. A zadanie to z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Tu z pomocą przychodzą inicjatywy, jak ta podjęta przez organizatorki Tygodnia Empatii. Czekamy na ciąg dalszy.

Agnieszka Pawłowska