W roku szkolnym 2023/2024 UNICEF w świetlicy realizowany został program w ramach Klubu Szkół UNICEF - Klub Młodych UNICEF pod kierunkiem Pani Joanny Urbaniak, Pani Iwony Dudzińskiej i Pani Marleny Woźnicy. Uczestnikami programu byli uczniowie klas I-III.  Inicjatywa miała na celu zwiększenie aktywności dzieci w życiu społeczności szkolnej, danie im możliwości wyrażania własnego zdania, rozwijanie u uczniów postaw solidarności, otwartości i zaangażowania społecznego, integrację i budowanie dobrego klimatu. Do powołanego w naszej szkole klubu włączone zostały wszystkie dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej. W ramach prac Klubu Młodych UNICEF przygotował wiele ciekawych aktywności, które podzielił według miesięcy, a także materiały pomocnicze (multimedialne oraz do druku) związane z daną aktywnością oraz nowości UNICEF – comiesięczny newsletter informujący o działaniach UNICEF na świecie i w Polsce. Poruszaliśmy takie tematy i działania jak:

- Zdrowie psychiczne.

- Dlaczego rozmawianie o emocjach bywa trudne?

- Działamy dla innych – działalność UNICEF.

- Integracja przez działanie.

- Bezpieczeństwo w Internecie.

- Nierówności i pomoc humanitarna.

- Dbamy o środowisko.

- Zorganizowaliśmy w szkole we współpracy z Samorządem Szkolnym obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka  pod hasłem GO – blue. Tego dnia wszyscy ubrali się na niebiesko w kolorach UNICEF, a radiowęzeł szkolny nadawał informacje o prawach dziecka oraz piosenki dla dzieci i o dzieciach. Był to także dzień bez stresu, czyli każdy kto ubrał się na niebiesko zwolniony był ze sprawdzania pracy domowej, z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek.

- Przy współpracy Rady Rodziców zorganizowaliśmy wraz z innymi wychowawcami świetlicy Kiermasz Bożonarodzeniowy. Na kiermaszu można było zakupić ozdoby świąteczne stworzone przez wychowawców świetlicy oraz prace uczniów, wykonane na konkurs „Najładniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”. Środki ze sprzedaży przekazane zostały na konto organizacji UNICEF. Dzięki członkostwu w Klubie Szkół UNICEF mieliśmy możliwość zaangażować społeczność szkolną do pomocy potrzebującym, kształtować postawy empatii u dzieci, rodziców i nauczycieli, rozwinąć świadomość społeczną i obywatelską oraz umiejętności społeczne takie jak współpraca z innymi i budowanie relacji.

Joanna Urbaniak

Iwona Dudzińska