W trakcie roku szkolnego 2023/2024 w świetlicy szkolnej zrealizowany został projekt dla szkół podstawowych zorganizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci pt. ,,Ekologia. Jak chronić środowisko?’’. W ramach, którego zorganizowano osiem zajęć, na których dzieci mogły kształtować postawę strażnika przyrody.

Podczas lekcji uczniowie prowadzili liczne obserwacje, doświadczenia przyrodnicze, które w sposób obrazowy przedstawiły problemy środowiskowe. Dzieci dowiedziały się, czym jest klimat i w, jaki sposób mogą chronić środowisko oraz zapobiegać jego degradacji. Pracowały kreatywnie nadając nowe życie zużytym przedmiotom. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość zadawania wielu pytań, rozwijali także myślenie naukowe, wyciągali wnioski z przeprowadzonych doświadczeń, wykonywali karty pracy.

Projekt miał na celu trening kompetencji społecznych, jak również wpłynął na poszerzenie wiedzy przyrodniczej uczniów.

Tematy prowadzonych zajęć: ,,Co robić, kiedy boję się i stresuję?’’, ,,Jak mówić o tym, co czuję?’’, ,,Co porosty mówią o jakości powietrza?’’, ,,Czy ludzie mogą stopić wszystkie lodowce?’’, ,,Czy samochody ogrzewają miasta?’’, ,,Dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej?’’, ,,Skąd się biorą orkany?’’, ,,Jak z butelek powstają bluzy polarowe?’’.

Katarzyna Wojewódzka