W roku szkolnym 2023/2024 w świetlicy szkolnej realizowany był międzynarodowy projekt edukacyjny "Kreatywne prace plastyczne" pod kierunkiem Pani Joanny Urbaniak i Pani Iwony Dudzińskiej. Uczestnikami projektu byli uczniowie z klas I-III. Głównymi celami programu było zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności jego uczestników poprzez działania plastyczne.

W każdym miesiącu zostało zrealizowane następujące zadanie:

• Zadanie na wrzesień: "Mokre w mokrym" – uczniowie tworzyli abstrakcyjne dzieła.
  • Zadanie na październik: „Jesienny bukiet” - malowanie na podkładzie z gazy.
  • Zadanie na listopad: Jesienne drzewo - praca techniką mieszaną.
  • Zadanie na grudzień: „Choinka” - rysowanie pisakami.
  • Zadanie na styczeń: „Zwierzęta świata” – malowanie pastelami olejnymi.
  • Zadanie na luty: „Smok” – malowanie kredkami świecowymi na papierze ściernym.
  • Zadanie na marzec: „Kosmiczny świat” – malowanie kredkami świecowymi i rozwodnionymi akwarelami.
  • Zadanie na kwiecień: „Majowa łąka” - malowanie farbami na białej kalce.
  • Zadanie na maj: Malowanie farbami na folii aluminiowej i tworzenie lustrzanego odbicia.

Podczas realizacji zadań uczniowie poznali różne techniki plastyczne. Ponadto twórcze działania wsparły u uczniów rozwój motoryki małej, koordynacji wzrokowo - ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci oraz uwagi. Rozwinęły samodzielność, wyobraźnię
i kreatywność, wzmocniły poczucie sprawczości i wiary we własne możliwości.

Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci i bez wątpienia wart jest dalszej kontynuacji.

Joanna Urbaniak

Iwona Dudzińska