Październikowe zajęcia świetlicowe były wspaniałą okazją do wielu edukacyjnych i kreatywnych aktywności dla dzieci.

Wykorzystując dary jesieni: kolorowe liście, szyszki, kasztany, żołędzie, gałązki oraz patyczki, włóczkę,  plastelinę - uczniowie świetlicy szkolnej mogli wcielać się w prawdziwych artystów. Z tych prostych, ale pięknych darów natury, dzieci tworzyły prace plastyczne płaskie oraz przestrzenne - niezwykłe figurki leśnych mieszkańców a także swoje ulubione zwierzęta. Każdy mógł puścić wodze fantazji, tworząc sowy, jeże, gąsienice, węże a nawet leśne chatki i ich mieszkańców. Z wielkim zaangażowaniem i precyzją łączyły elementy, tworząc małe dzieła sztuki, które potem posłużyły jako bohaterowie do teatrzyku oraz elementy dekoracyjne  sali. To była doskonała okazja do nauki o środowisku naturalnym, a także do rozwijania zdolności manualnych i artystycznych wśród uczniów.

Zainspirowane wierszem Jana Brzechwy „Na straganie”, dzieci miały okazję wykonać kukiełki do wiersza. Z  zaangażowaniem i entuzjazmem tworzyły kukiełki przedstawiające postacie z wiersza i używały ich do odgrywania ról. Atmosfera była pełna radości i śmiechu, gdy dzieci ożywiały swoje kukiełki, odgrywając scenki z wiersza. To była wspaniała okazja do dobrej zabawy w grupie.

Uczniowie również mieli za zadanie stworzyć własne stoiska z owocami i warzywami z  plasteliny i papieru. Każdy młody artysta mógł wykazać się kreatywnością, modelując ulubione owoce czy warzywa, a następnie prezentując je na kolorowych straganach.

W ramach rozwijania umiejętności matematycznych, przeprowadzono zabawę w sklep. Uczniowie używali szkolnej waluty do “kupowania” i “sprzedawania” swoich produktów, co pomogło im w praktyczny sposób doskonalić dodawanie i odejmowanie.

Dodatkowo, podczas zajęć rozmawiano o korzyściach płynących z jedzenia warzyw i o tym, jak są one ważne dla naszego zdrowia.

Bernadeta Dobrzańska - Krupa