Innowacja „ Cierpliwe szycie – dobry krok w udane życie” była realizowana w świetlicy szkolnej w dwóch filiach: na ul. Radzymińskiej 232 i na ul.Topazowej 26. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu i były skierowane do uczniów klas I-III. Były przygotowywane pod kątem poziomu umiejętności dotychczas zdobytych przez dzieci, które uczestniczyły w nich już drugi rok, a także tych dopiero zaczynających przygodę z szyciem. Innowacja miała na celu przekazanie dzieciom podstawowych umiejętności związanych z szyciem takich jak: nawlekanie igieł, przyszywanie guzików, dobór materiałów, wycinanie modeli, stosowanie odpowiednich ściegów, dobór elementów dekoracyjnych.  W czasie zajęć dzieci uczyły się także dbania o porządek na stanowisku pracy, ekonomicznego używania materiałów, konsekwentnego dążenia do wykonania całego projektu. Praca pozwalała na kreatywność i rozwijanie wyobraźni, a także uczyła współpracy i szacunku do siebie i prowadzących zajęcia. W maju przeprowadzony został także konkurs, w którym uczniowie zupełnie samodzielnie wykonywali wybraną z trzech modeli pracę – piórnik, etui na telefon lub serce. Dzieci poradziły sobie doskonale z tym wyzwaniem, co dało im wiele satysfakcji, a przy tym efekty pracy mogli zabrać do domu.

Zajęcia z szycia cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Pozwalają na nabycie bardzo potrzebnych im umiejętności, które przydają się całe życie. Wielką zaletą tych zajęć jest to, że przebiegają w atmosferze skupienia i ciszy. Każdy może liczyć na pomoc i uwagę wychowawców. W świetlicy, do której chodzi największa liczba uczniów innowację wsparły dodatkowo panie Ewa Ratajczak i Małgorzata Wierbiłowicz.

Efekty nauki są namacalne, często są nimi maskotki, rzeczy użytkowe, prezenty dla bliskich. Dzieci pokonują kolejne trudności i to daje im poczucie sprawczości i rośnie ich samoocena. W świetlicy przy ulicy Topazowej dzieci w ramach zajęć samodzielnie uszyły część kostiumów do przedstawienia. W obu świetlicach powstało w czasie zajęć wiele wspaniałych dekoracji.

Innowacja powinna być kontynuowana w przyszłym roku szkolnym, ponieważ łączy w sobie zarówno nabywanie potrzebnych umiejętności, jak i poszerza wiedzę o zawodach, rozwija zamiłowanie do rękodzieła i uczy szacunku do pracy.

Kamila Klepacka

Natalia Buszek