Zajęcia otwarte to doskonały sposób zapoznania ze szkołą dla rodziców i dzieci. Podczas kilku godzin spotkania z dyrekcją i gronem pedagogicznym, rodzice przyszłych uczniów, mają szansę obejrzenia budynków szkoły, zapoznania z wewnętrznymi wymaganiami i zasadami rekrutacji na przyszły rok szkolny. Dzieci natomiast, poprzez zabawę i różnorodne formy pracy, wkraczają w codzienne życie szkoły i świetlicy. Jest to dla nich doskonała okazja do poznania przyszłych kolegów i koleżanek z ławki oraz nauczycieli.

Tegoroczne zajęcia otwarte w naszej szkole odbyły się 8 lutego. Wzięli w nich udział rodzice pięciolatków, którzy stoją przed decyzją wyboru szkoły dla swoich pociech. Ich dzieci w czasie spotkania z Dyrekcją, brały udział w różnorodnych zajęciach organizowanych przez świetlicę. Tutaj nie było nudy – każdy znalazł coś dla siebie, jakąś aktywność którą lubi.

Po wstępnym przywitaniu i przedstawieniu podstawowych zasad obowiązujących w świetlicy, odbyły się zabawy służące zapoznaniu i zintegrowaniu grupy. Dzieci poznały swoje imiona i imiona nauczycieli świetlicy, Zachęcone zabawami z wykorzystaniem sprzętu gimnastycznego, piłeczek, hula – hop i skakanek wzięły udział w zabawach w kręgu. W nieco rozluźnionej już atmosferze zasiadły do zajęć plastycznych. Każde w swoim tempie wykonało zimową pracę – bałwanka z wacików kosmetycznych, ozdobionego kolorowymi papierami i brokatem. Po chwili skupienia przy stolikach nastąpiło rozluźnienie w postaci zabaw z chustą animacyjną. To te animacje właśnie, przy muzyce, z tablicą interaktywną, wzbudziły największe zainteresowanie i radość. Podrzucając piłeczkę na chuście, dzieci ćwiczyły koordynację ruchową i motorykę, tańcząc zumbę natomiast utrwalały schemat własnego ciała i ćwiczyły odczucia proprioceptywne.

Szereg zajęć zaproponowanych przez nauczycieli zainteresował dzieci, nawet te wycofane i niechętne do wchodzenia w nowe relacje, otworzyły się i z radością brały udział w aktywnościach. Czas bez rodziców i w zupełnie nowym dla nich miejscu, okazał się zaskakująco miłym doświadczeniem.