Zajęcia „Sznurkowe cuda”, realizowane były w roku szkolnym 2022 – 2023 cyklicznie, zgodnie z Planem Pracy Świetlicy.

Zajęcia początkowo realizowane były w świetlicy, przy ul Radzymińskiej 227, z uczennicami klasy 3b, później w świetlicy przy ul. Radzymińskiej 232, gdzie udział brały głównie uczennice klas 2 i 3.

Zajęcia odbywały się w formie 1:1 – nauczyciel:uczeń, ze względu na wysoki poziom trudności zadań. W ich trakcie, dziecko miało szansę poznać kilka rodzajów węzłów i metod wyplatania makram. Ćwiczyło przy tym koordynację wzrokowo – ruchową i małą motorykę. Ponadto uczyło się cierpliwości podczas wykonywania pracy i tego że nierzadko potrzeba kilkanaście prób, by utrwalić określoną umiejętność. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem ze strony uczniów, choć większość z nich szybko poddawała się już na etapie zaplatania pierwszych węzłów, zauważając jak bardzo czasochłonne jest to zadanie.

W trakcie całego roku szkolnego powstało kilka makram – skończonych, oryginalnych dzieł rąk dzieci, które ozdabiają dziś ich pokoje.

Zajęcia „Sznurkowe cuda” warto kontynuować w przyszłym roku szkolnym, ponieważ uatrakcyjniają ofertę zajęć świetlicy szkolnej, pokazują uczniom oryginalne sposoby spędzania wolnego czasu i rozszerzają zdolności manualne dzieci.

Martyna Marchwicka