Zajęcia były prowadzone w roku szkolnym 2022/2023, zgodnie z Planem Pracy Świetlicy.

Zajęcia odbywały się regularnie w świetlicy przy ul. Radzymińskiej 227 do listopada 2022 roku, później natomiast zależnie od potrzeb i możliwości w świetlicy przy ul. Radzymińskiej 232.

Zajęcia zakładały głęboką relaksację dzieci oraz wprowadzenie podstaw emisji głosu. Rozpoczynały się zwykle krótką serią ćwiczeń oddechowych i rozluźniających, po których następowały zajęcia emisji głosu. Po kilku minutach zadań dotyczących prawidłowego toru oddechowego i artykulacji następowało powolne wyciszenie.

Uczniowie chętnie brali udział w tych zajęciach, choć początkowo polecenia fonacyjne wzbudzały śmiech i rozbawienie, a nierzadko też zawstydzenie. Dopiero seria kilku zajęć pozwoliła uczniom zrozumieć ich rodzaj, otworzyć się i wziąć w nich pełny, nieskrępowany udział. Polecenia oddechowe miały na celu naukę oddychania dynamicznego – brzusznego i dolno-żebrowego. Polecenia fonacyjno – artykulacyjne natomiast zakładały usprawnienie aparatu mowy, przy odpowiednim torze oddechowym. Końcowa relaksacja wnosiła wyciszenie, niezbędne dla młodych umysłów po kilku godzinach wytężonej pracy w ławce szkolnej.

Zajęcia Prawidłowy oddech – efektywny odpoczynek są świetną metodą wsparcia zajęć logopedycznych i rozszerzeniem oferty zajęć świetlicowych. Ich formuła nie wyczerpuje się po pierwszym roku. Dzięki mnogości ćwiczeń relaksacyjnych i emisji głosu, z powodzeniem mogą być prowadzone w kolejnym roku szkolnym. Pozwalają się rozwijać uczniom, ale też nauczycielowi, który poszerza swoje kompetencje w nowych obszarach wiedzy pedagogicznej.

Martyna Marchwicka