Projekt „ABC Ekonomii” realizowany był w świetlicy szkolnej przez cały rok szkolny 2022/2023.  Celem projektu było zwiększenie wiedzy oraz umiejętności dzieci i młodzieży związanych z zagadnieniami dotyczącymi ekonomii, finansów i przedsiębiorczości. Projekt realizowany był na podstawie książki pt. „ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów”, której autorami są Żaneta Kupczyk i Wiktor Czepczyński. Publikacja zawiera 12 opowiadań,
z których każde porusza inne zagadnienie ze świata ekonomii i finansów. Dzieci, wraz z głównymi bohaterami – Zosią i Maksem, poznali odpowiedzi na nurtujące pytania, takie jak np. Czym są pieniądze, skąd się biorą i dlaczego nie z bankomatu? Po co pracujemy i jaki można mieć zawód? Czym jest budżet domowy, co to znaczy oszczędzać, czy też kim jest wolontariusz? Na podstawie książki nauczyciele i terapeuci – Żaneta Kupczyk i Damian Kupczyk – opracowali pakiet materiałów edukacyjnych, w skład którego wchodzą scenariusze, karty pracy, infografiki. Dodatkowe materiały urozmaiciły i ułatwiły uczniom zapoznanie się z zagadnieniami zawartymi w projekcie.

Dzieci wykazały duże zainteresowanie tematem. Chętnie słuchały opowiadań i wypowiadały się na temat przeczytanego tekstu. Dzięki realizacji projektu uczniowie mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na tematy związane z finansami.

Joanna Urbaniak