W roku szkolnym  2022/2023 świetlica  przystąpiła do międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. IV edycja  PODRÓŻOWANIE PRZEZ CZYTANIE  jest świetną zabawą, dzięki której uczniowie pogłębią wiedzę na temat różnorodności, kultury i tradycji poprzez poznawanie Polski, Europy i świata. Projekt ten wspiera rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I- III i doskonale wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/23. Składa się z trzech modułów. W każdym uczestnicy – wybierają jedną spośród zaproponowanych lektur, do której wykonają zadania.

Cele projektu:

- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej,
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
- zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,
- wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie,
- integracja zespołu klasowego,
- współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych. W realizowanym obecnie module  „Podróże po Europie ”– uczniowie zapoznali się lekturą ,,Dzieci  Bullerbyn” Astrid Lindgren. Na jej podstawie stworzyli własne ilustracje,  które  zostały wywieszone na tablicy w świetlicy w ramach zadania projektowego ,,Lektura na lince”. Zadaniem dodatkowym, w którym uczniowie wzięli udział, był Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "W Bullerbyn jest zawsze wesoło" związanym  ze 115 rocznicą urodzin autorki.

Dzieciom bardzo podobają się zadania projektowe i zawsze z wielką chęcią przystępują do ich realizacji.

Marta Suchenek