W czasie zajęć świetlicowych dzieci poznały nową technikę - malowanie farbami na folii spożywczej. Malowanie na folii to zupełnie inna forma działań plastycznych oraz sensorycznych. Malując na folii dzieci stymulują zmysł dotyku oraz wzroku. Jest to także doskonałe ćwiczenie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności. Zabawa pozwala w pełni rozwijać potencjał twórczy małego artysty.

Nasi uczniowie malowali krajobrazy poznanych wcześniej Parków Narodowych uwzględniając charakterystyczne elementy każdego z nich.

Oprócz dzieła sztuki, którym warto się podzielić, dzieci szybko zauważyły, że malowanie na folii jest zupełnie inne niż malowanie na papierze, a efekty mogą je zaskoczyć. Przezroczysta folia pozwala zobaczyć swoje dzieło z dwóch stron dając nowe spojrzenie na namalowany obrazek. Elastyczna powierzchnia będzie wymagała świadomego dostosowania nacisku ręki przez małego artystę.

Zlepione ze sobą fragmenty folii stworzą teksturę, która stanie się częścią obrazu. Te wszystkie nowe, zaskakujące właściwości sprawią, że malowanie na folii rozwinie ciekawość i kreatywność dziecka. Przy kolejnych aktywnościach plastycznych dziecko chętniej będzie szukać alternatywnych narzędzi i materiałów rozszerzając swój artystyczny warsztat.

Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem folii okazały się bardzo ciekawą zabawą manualną rozwijającą zmysły. Taka technika tworzenia obrazków nie sprawiła nikomu najmniejszej trudności. Zabawa bardzo spodobała się dzieciom.

Joanna Urbaniak

Marlena Woźnica