Współcześnie obserwujemy proces globalizacji,  której skutkami są migracje, potrzeba dialogu międzykulturowego, wzrost wymiany informacyjnej. Szkoła jako struktura również bierze udział w tym procesie. W świetlicy szkolnej staramy się uwrażliwić uczniów na to, że każdy człowiek jest wyjątkową jednostką zasługującą na szacunek. Dużo rozmawialiśmy na temat różnic kulturowych i językowych pomiędzy mieszkańcami różnych krajów, poznaliśmy zabawy w jakie się bawią, i jak spędzają wolny czas, uczyliśmy się podstawowych zwrotów w języku ukraińskim, angielskim, francuskim czy hiszpańskim. Na koniec zajęć dzieci wykonały plakaty.

W nawiązaniu do „różności” poznaliśmy nową technikę plastyczną – grafikę, polegającą na malowaniu ciekawej i zróżnicowanej faktury (np. ziarna, tektura, folia bąbelkowa) farbami i odciskaniu jej na kartce.