Bezpieczeństwo dzieci jest jedną z najważniejszych wartości. W ramach „Dzielnicowego tygodnia bezpieczeństwa” przeprowadziliśmy w świetlicy szereg zajęć związanych z bezpieczeństwem. Podczas nich uczniowie mogli kształtować umiejętności przewidywania zagrożeń oraz ponoszenia konsekwencji swoich działań, jak również mogli rozwijać postawy świadomej dbałości o bezpieczeństwo w otoczeniu naszego życia. Poruszyliśmy tak ważne tematy, jak:

- bezpieczeństwo w domu – w ramach zajęć uczuliliśmy dzieci, jak bezpiecznie spędzać czas w domu i jak unikać zagrożeń takich jak: niewłaściwe korzystanie z urządzeń elektronicznych, ogień, gaz, ostre przedmioty, wysokość oraz dźwiganie zbyt dużych ciężarów,

- bezpieczeństwo w ruchu drogowym – w ramach zajęć utrwaliliśmy zasady ruchu drogowego oraz znaki drogowe,

- bezpieczeństwo podczas spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu – w ramach zajęć uczuliliśmy uczniów na zagrożenia jakie mogą ich spotkać poza domem takie jak: miejsca nie przeznaczone do zabawy, rozmowy z nieznajomymi, dzikie lub nieznajome zwierzęta, wspinanie się na wysokie obiekty,

- bezpieczeństwo w szkole – w ramach zajęć utrwaliliśmy zasady właściwego i bezpiecznego zachowania się w szkole i na terenie szkoły, przypomnieliśmy regulaminy: świetlicy, stołówki, boiska,

- bezpieczeństwo w Internecie – w ramach zajęć przypomnieliśmy uczniom o zagrożeniach płynących z Internetu, przypomnieliśmy dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z Internetu,

- kto dba o bezpieczeństwo mojego kraju – w ramach zajęć zapoznaliśmy uczniów ze służbami i instytucjami, które dbają o bezpieczeństwo obywateli oraz z pełnionymi przez nich funkcjami.

Dodatkowo utrwaliliśmy sobie numery alarmowe oraz zasady, którymi należy się kierować gdy wzywamy pomoc. Dzieci podczas zajęć wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zagrożeń i tego, jak ich unikać. Miały  również wiele pomysłów na to jak radzić sobie w sytuacji, gdy wydarzy się coś złego. Były bardzo zaangażowane w zajęcia,  chętnie współpracowały i dzieliły się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami.

Joanna Urbaniak