W minionym roku szkolnym w świetlicy przy ulicy Radzymińskiej 232 odbywały się cotygodniowe zajęcia szachowe skierowane do chętnych i przebywających w tym czasie uczniów klas pierwszych i drugich.

Zajęcia były przygotowane w oparciu o podręczniki do nauki gry w szachy otrzymane przez prowadzącą w ramach szkolenia „Szachy w szkole”. W czasie zajęć uczniowie poznali historię powstania gry, podstawowe ruchy wszystkich bierek, popularne zagrania szachowe oraz zasady dotyczące prawidłowego rozgrywania partii szachowych. Zajęcia składały się z części teoretycznej będącej wprowadzeniem, ćwiczeń na diagramach oraz części poświęconej na praktyczne wykorzystanie zdobytych umiejętności.

Celem i istotą projektu „Szachy w szkole” jest propagowanie tej dyscypliny wśród jak najszerszej grupy dzieci – uczniów szkół podstawowych. Nie chodzi tu o przygotowanie mistrzów gry w szachy, ale rozwijanie zainteresowań, wspieranie ogólnego rozwoju oraz naukę logicznego i strategicznego myślenia. Nasze zajęcia były dobrowolne i bezpłatne. Chętni uczniowie mogli w miłej atmosferze, podczas pobytu w świetlicy szkolnej, nauczyć się podstawowych zasad gry i móc swoją wiedzę sprawdzić w praktyce, a także podzielić się nią z kolegami z innych klas.

Mam nadzieję, że te zajęcia dostarczyły dzieciom inspiracji i stały się wstępem do rozwijania umiejętności gry. Liczę na to, że szachy będą już zawsze towarzyszyły ich uczestnikom. Jest to wspaniała i rozwijająca gra, dobra alternatywa dla innych form spędzania czasu. Wspólna gra buduje pozytywne relacje i bardzo korzystnie wpływa na rozwój społeczny. Wszystkim uczestnikom zajęć serdecznie dziękuję za aktywny i regularny udział w nich i życzę powodzenia w zarażaniu innych pasją do szachów – królewskiej gry😊.

Prowadząca zajęcia Kamila Klepacka