Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej –                  w wigilię św. Katarzyny.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji, w świat, o którym niewielu dziś już pamięta.

W naszej szkole dn. 30.11.2022 r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Tego dnia było wyjątkowo magicznie. Zabawę uświetniła muzyka porywająca do tańca. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią  św. Andrzeja, przebrani w kostiumy andrzejkowe, losowali wróżby. Wychowawczynie świetlicy również przebrane za piękne czarodziejki                   z magicznymi różdżkami przepowiadały przyszłość.  Symbole wiedzy  magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii.

Uczniowie najpierw zapoznali się z tradycjami andrzejkowymi, natomiast później rozpoczęły się zabawy z przygotowanymi wróżbami. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zabawach, takich jak andrzejkowy wyścig butów,  wróżenie z kart, wróżenie z kości czy przekłuwanie serca z imieniem sympatii.

Każdy mógł  „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z kubeczków (wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie, np. pierścionek – oznacza małżeństwo, moneta – bogactwo, klucze – dobrobyt, szczęście, cukierek – dobre i słodkie życie).
Jednym z obleganych stanowisk okazało się to, przy którym można
było wylosować sobie zawód wykonywany  w przyszłości, czy poznać imię przyszłej sympatii. Przy innym stanowisku piękna czarodziejka wprowadzała w świat wyobraźni                     i fantazji poprzez „Magiczny krąg”.

Poza tym były konkursy, takie jak: taniec z balonem, jabłka na sznurku,  limbo, zaczarowane figury. Wygrane nagrody w różnorodnych konkursach wzbudzały dużą radość u dzieci.

Oj działo się, działo – było przy tym wiele radości …

Przez cały czas uczniowie naszej szkoły bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Zabawa dostarczyła dzieciom wielu pozytywnych przeżyć, wpłynęła na ich dobre samopoczucie.

Wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny  bal.