W roku szkolnym 2021/2022 dzieci ze świetlicy szkolnej mieszczącej się przy ulicy Topazowej 26 brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?” Program był realizowany z uczniami kl. Id. Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli odczytywanie godzin, poznawali jednostki miar i wag oraz uczyli się prowadzić obliczenia pieniężne. Uczestnicząc w projekcie, rozwijali również umiejętność samodzielnego, logicznego i krytycznego myślenia. Na program składało się 8 zajęć; 2 wprowadzające oraz 6 związanych z wiodącym tematem. W pierwszym etapie projektu odbyły się dwa zajęcia na rozgrzewkę, które miały za zadanie zintegrować  klasę i oswoić uczniów z ich emocjami:
  • „Jak być dobrym przyjacielem ?”
  • „Jak się nauczyć koncentracji uwagi ?”
  • „Jak płynie czas ?”
  • „Czy wszystko da się zważyć i zmierzyć ?”
  • „Gdzie jest prawo, a gdzie lewo ?”
  • „Ile jest kolorów ?”
  • „Ile papieru jest w rolce ?”
  • „Ile ścian ma wielościan?”

Głównym zadaniem projektu było praktyczne zastosowanie matematyki. Uczniowie otrzymali indeks, w którym  mogli zilustrować lub opisać treści zajęć oraz zaznaczyć swoją obecność kolorowa naklejką.  Na zakończenie projektu wychowawca,  klasa oraz uczniowie indywidualni otrzymali dyplomy uczestnictwa w projekcie.

Natalia Buszek