Projekt „Szkoła z Prawami Dziecka” zrealizowany został w naszej świetlicy szkolnej w maju 2019 r. pod kierunkiem pani Joanny Urbaniak przy współudziale pani Iwony Dudzińskiej. Specjalnie przygotowane przez UNICEF materiały dydaktyczne pozwoliły na zorganizowanie ciekawych zajęć poświęconych temu zagadnieniu. Podstawowym celem projektu była edukacja uczniów w zakresie praw dziecka. Podczas cyklu zajęć zapoznałyśmy dzieci z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka, uświadomiłyśmy im znaczenie praw dziecka i ich konsekwencji w codziennym życiu. Edukacja o prawach dziecka to niezwykle istotny element całego procesu kształcenia. Stanowi podstawę budowania otwartego na świat społeczeństwa obywatelskiego, dając dzieciom wiedzę i umiejętności korzystania z przysługujących im praw. Jest tez istotnym czynnikiem kształtującym postawy młodych ludzi, ich systemu wartości, a w konsekwencji wpływa także na klimat szkoły. Świadome swoich praw dzieci wiedzą, gdzie w razie potrzeby udać się po pomoc i jak zareagować, gdy czują, że ich lub ich rówieśników prawa są naruszane.

Joanna Urbaniak