W roku szkolnym 2018/2019 przeprowadzona została innowacja pedagogiczna „Piękni, bo różni”. Zajęcia w ramach innowacji odbywały się raz w tygodniu w szkole filialnej przy ulicy Topazowej. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas Ie i Ia. Podczas zajęć omówione zostały różne gatunki zwierząt i roślin. Uczniowie poznali sposoby walki o przeżycie gatunku, sposoby kamuflażu, obrony terytorium. Zapoznali się także z zasadami zależności pomiędzy poszczególnymi gatunkami, hierarchii panującej w świecie zwierząt i roślin. Wszystkie wiadomości przedstawione zostały w sposób obrazowy i zabawny tak, aby przemawiał do wyobraźni dziecka. Przedstawione zostały prezentacje i zdjęcia. Oprócz tego dzieci obejrzały w piątki filmy dotyczące tematyki innowacji, które zostały z nimi omówione. Miały też możliwość wykonania prac plastycznych dotyczących poruszanych tematów. Zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom, jak bardzo ważna jest różnorodność na naszej planecie i jakie korzyści czerpią z niej rośliny, zwierzęta i ludzie. Na koniec odbyły się zajęcia dotyczące różnic między ludźmi. Dotyczyły miejsc zamieszkania, kultury, fizycznych możliwości i ograniczeń, a także różnic w odbieraniu świata zmysłami.
W efekcie przeprowadzenia innowacji uczniowie bardziej zainteresowali się światem natury. Przynosili do szkoły książki o zwierzętach, opowiadali o sytuacjach z własnego życia związanych z obserwacją i kontaktem z naturą. Odkryli jak bardzo ten świat zwierząt i roślin jest im bliski. Mieli też okazję podzielić się z kolegami swoją wiedzą i doświadczeniami, co zbliżyło ich do siebie. Zajęcia wzbudziły empatię i uwrażliwiły uczniów na innych ludzi. Na podstawie obserwacji efektów stwierdzam, że innowacja ta była potrzebna i odniosła zamierzony efekt.

Kamila Klepacka