Tradycyjnie już zaprosiliśmy zaprzyjaźnione przedszkole nr 128 z ulicy Nauczycielskiej do wzięcia udziału w jednych z prowadzonych w naszej świetlicy zajęć. Po wcześniejszym umówieniu przybyli do nas wychowankowie wraz z panią wychowawczynią oraz paniami wspomagającymi. Były to dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych okrojonych składem ze względu na sezon chorobowy. Gościliśmy więc podopiecznych w różnym wieku. Pojawiły się obawy, czy zajęcia spodobają się dzieciom i skupią ich uwagę. Okazało się, że nasi goście są fantastycznymi uczestnikami wspólnych działań.
Tematem zajęć były „ Bezpieczne zabawy na śniegu” w nawiązaniu do zbliżających się ferii zimowych. Niektóre z dzieci słysząc temat oczekiwały, że pobawimy się na placu zabaw. Tam jednak nie było wcale śniegu, choć to pora zimowa. Zajęcia okazały się na tyle wciągające, że nikt nie był rozczarowany. Przedszkolaki pomimo zróżnicowanego wieku okazały się bardzo aktywne i elokwentne. Najpierw było krótkie zapoznanie, a także prowadząca zajęcia pani Kamila Klepacka opowiedziała gościom o naszej szkole i jej filiach. Potem przeszła do tematu zajęć. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się zarówno wiedzą o otaczającym świecie, jak również odwagą. Były w naszej szkole po raz pierwszy, ale zupełnie nie widać było tremy. Dzięki temu świetnie bawiliśmy się utrwalając wiedzę o bezpiecznym i rozsądnym korzystaniu z uroków zimy. Omówiliśmy jak należy przygotować się do wyjścia na dwór zimą, jaki strój jest najodpowiedniejszy, jak zabezpieczyć twarz przed mrozem. Bawiliśmy się w kompletowanie elementów stroju odpowiedniego do danej aktywności. Dzieci otrzymały przygotowane elementy i musiały odszukać się i połączyć z pozostałymi elementami posiadanymi przez ich kolegów. Ta zabawa dostarczyła pozytywnych emocji, a także zintegrowała przybyłych z naszymi wychowankami zerówek. Wysłuchali także historyjek o spędzaniu czasu na podwórku zimą i musieli pokazując odpowiedni znak ocenić, które zachowania ich bohaterów były bezpieczne, a które nie. Następnie omówiliśmy szczegóły opisanych zdarzeń i wspólnie określiliśmy zasady bezpiecznego spędzania czasu w ferie zimowe. Na koniec zrelaksowaliśmy się odbywając wielką wojnę na śnieżki, których imitacją były zrobione przez dzieci kule gazetowe.
W radosnym nastroju zwiedziliśmy całą szkołę, która zrobiła na dzieciach bardzo pozytywne wrażenie. W klasie 1 c przywitały nas piękne kolorowe kotyliony robione właśnie przez uczniów, a w klasie 1 b urocze bałwanki skarpetkowe wykonywane przez klasę. W klasie 1 a uczniowie właśnie zgłębiali wiedzę matematyczną i robili to w wielkim skupieniu. Na koniec przedszkolaki pobawiły się w świetlicy szkolnej i serdecznie pożegnały obiecując znowu nas odwiedzić. Wydawały się bardzo zachęcone do podjęcia nauki w naszej szkole.

Kamila Klepacka