Uczniowie z klas II - IV naszej szkoły zachęcone przez nauczycieli świetlicy (Joannę Urbaniak i Annę Lachiewicz), przystąpiły do projektu edukacyjno – pomocowego UNICEF-u "Wszystkie Kolory Świata”. Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, a także zebranie środków na szczepionki ratujące życie dzieci w Angoli.
W ramach akcji uczniowie przygotowali charytatywnie specjalne lalki UNICEF. Lalki te nie są zwykłymi szmacianymi lalkami – są symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Zrealizowane zostały trzy etapy projektu.
Pierwszym etapem projektu była podróż przez kontynenty. W trakcie serii zajęć uczniowie poznali sposób życia i kulturę ludzi z różnych zakątków świata, jak Polska, Niemcy, Ukraina, Hiszpania, Japonia, Chiny, Irlandia, Szkocja, Meksyk, Brazylia, Haiti, Hawaje, Antarktyda, Kraje Arabskie, Plemiona Afrykańskie. Następnie otrzymali zadanie, aby wybrać dowolny kraj na świecie i zebrać jak najwięcej informacji o jego mieszkańcach – popularnych imionach, strojach regionalnych, zwyczajach, kulturze etc. Wiedza na temat wybranego kraju została wykorzystana do przygotowania lalki, która jest odpowiednikiem ich rówieśnika z tego kraju.
Drugim etapem projektu było przygotowanie lalek przez uczniów. Dzieci uszyły własne lalki, które ubrały w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Na tym etapie uczniowie dali upust swojej wyobraźni i kreatywności i wcielili się w rolę artystów oraz kreatorów mody. Dzięki ich wysiłkom powstało około 40 przepięknych i kolorowych lalek.
W trzecim etapie projektu, 10 lutego 2017 roku, odbył się kiermasz przygotowanych lalek. Każdy mógł wybrać lalkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie konkretnemu dziecku z Angoli, przekazując na ten cel darowiznę (min.10 zł). Zachwytom nie było końca, uczniowie, rodzice i nauczyciele chcieli wspomóc akcję i zakupić lalkę. Dzięki ich hojności udało się zebrać 680 złotych na pomoc dzieciom z Angoli.

Anna Lachiewicz
Joanna Urbaniak