W świetlicy szkolnej w czerwcu pod kierunkiem Pani Joanny Urbaniak zrealizowany został projekt edukacyjny opracowany i przygotowany przez UNICEF "Po pierwsze dziecko". Wzięli w nim udział uczniowie z klas 0 - III.
Celem projektu było zachęcenie dzieci do poświęcenia uwagi tematowi dzieci uchodźców. Podstawą pomocy niesionej potrzebującym jest zrozumienie ich sytuacji. Poprzez film edukacyjny ukazujący sytuację mieszkańców Syrii przekazaliśmy uczniom informacje na temat sytuacji uchodźców. Wiedzę i postawy najlepiej kształtuje się od najmłodszych lat, dlatego zaangażowaliśmy uczniów w dyskusję o sytuacji ich rówieśników, dla których dzieciństwo to nie zabawa i spotkania z przyjaciółmi w szkole, ale walka o przeżycie. Celem naszej inicjatywy było uświadomienie młodym ludziom, że dzieci nigdy nie powinny doświadczyć wojny, i że ucieczka z ojczyzny, a przez to zostanie uchodźcą to jedna z najtrudniejszych decyzji podejmowanych przez ludzi.
Uczniowie byli bardzo poruszeni sytuacją mieszkańców Syrii i warunkami w jakich muszą żyć uchodźcy. W naszej dyskusji wykazali się ogromną wrażliwością i współczuciem.
Myślę, że wraz ze zrozumieniem sytuacji dzieci uchodźców będą miały świadomość, że powinniśmy nieść pomoc innym i doceniać to co posiadamy.

Joanna Urbaniak