„MegaMisja” jest ogólnopolskim programem edukacyjnym dla szkół podstawowych, w których funkcjonują świetlice. Nadrzędny cel programu to poszerzenie wiedzy i podniesienie kompetencji cyfrowych wychowanków świetlic oraz ich wychowawców. Projekt jest skierowany do uczniów w wieku 6-10 lat.
W świetlicy szkolnej utworzone zostały dwie grupy objęte programem: klasa 1B oraz uczniowie klas 2 i 3. Grupa złożona z uczniów klasy pierwszej to grupa główna, która podlegała ocenie koordynatorów programu, natomiast grupa starszych uczniów była stworzona dla ich własnych potrzeb i nie podlegała ocenie. Realizacja „MegaMisji” odbywała się poprzez platformę internetową. Grupa podejmowała 1-2 zadania tygodniowo, które mieściły się w danym obszarze tematycznym. Wyzwania te dotyczyły głównie kompetencji cyfrowych np.
a) korzystanie z różnych mediów, w tym odszukiwanie i porządkowanie informacji,
b) szeroko pojęta komunikacja,
c) przybliżenie działania takich środków przekazów jak telewizja, tablet, audiobook, telefon komórkowy,
d) umiejętności posługiwania się urządzeniami elektronicznymi (funkcja aparatu i dyktafonu).
e) bezpieczne korzystanie z mediów.
Dzieci podejmując kolejne wyzwania zdobywały różne nagrody, które pomagały w organizacji zajęć. Dzięki tej aktywności udało się wyposażyć świetlicę w kreatywny zestaw plastyczny, książki, gry planszowe, zabawki edukacyjne, audiobooki, kreatywny zestaw artystyczny i 2 tablety. Uczestnicy natomiast zdobyli wiedzę o bezpiecznym korzystaniu z mediów, o komunikacji między ludźmi w świecie wirtualnym i realnym, o własnych emocjach i sposobie ich eksponowania, a przede wszystkim z ogromną przyjemnością podejmowali kolejne wyzwania świetnie się przy tym bawiąc.
Udział w projekcie trwa 10 miesięcy. Nasza szkoła ukończyła wszystkie wymagane zadania, a uczestnicy otrzymali już dyplomy, jednak nie musimy kończyć tej przygody. Jako szkoła jesteśmy zaproszeni do włączania kolejnych grup uczniów, które rozpoczną działania z „MegaMisją” od września 2017 roku.