W roku szkolnym 2016/2017 Kącik Młodego Naukowca w filii Szkoły Podstawowej nr 84, przy ulicy Topazowej 26 był skoncentrowany wokół tematyki związanej ze zdrowiem i bezpieczeństwem.
Uczniowie dbali o utrzymywanie porządku w swoim otoczeniu, byli zorientowani na szanowanie swojej i cudzej własności, zarówno prywatnej jak i szkolnej. Poznali wpływ przyrody na życie ludzi, roślin i zwierząt. Dowiedzieli się jakie znaczenie na jakość życia ludzkiego mają woda i powietrze. Uczniowie wykazywali zainteresowanie przeciwdziałaniem chorobom, troską o utrzymywanie dobrego stanu zdrowia oraz w miarę możliwości przestrzegali zasad racjonalnego odżywiania. Podejmowali działania na rzecz ochrony środowiska, w tym: segregowali śmieci, oszczędzali wodę, szanowali rośliny, pomagali zwierzętom. Prowadzili obserwacje przyrodnicze. Wyjaśniali zjawiska przyrodnicze w zależności od zmieniających się pór roku. Uważnie przyglądali się zachodzącym zmianom, obserwowali otoczenie, analizowali przekazy dotyczące prognozy pogody. Dokonywali pomiaru i porównywania temperatur. Dyskutowali między sobą, podawali argumenty i weryfikowali swoje hipotezy. Wspólnie rozwiązywali problemy i wyjaśniali wątpliwości. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami i omawiali nurtujące ich zagadnienia. Docenili role zmysłów w poznawaniu otaczającego świata: patrzyli, słuchali, próbowali, wąchali, dotykali. W dzieciach budziła się aktywność badawcza oraz gotowość do samodzielnego i odpowiedzialnego korzystania z różnych źródeł informacji.
Zagadnienia omawiane w ramach Kącika Młodego Naukowca rozwinęły w uczniach ciekawość najbliższym otoczeniem, wzbogaciły dziecięcą wiedzę, poszerzyły zakres doświadczeń oraz pozytywnie wpłynęły na jakość procesu myślenia.
Aneta Kurzątek