Czas Bożego Narodzenia to okres szczególnie nam bliski, czas na który z nieciepliwością czekają mali i duzi. Niestety żyjemy w czasach, w których już od połowy listopada otoczeni jesteśmy świątecznymi symbolami. Idąc na przekór komercji postanowiliśmy wraz z naszymi Świetliczakami pielęgnować zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe przygotowując kalendarz adwentowy, w którym na każdy dzień przygotowane było zadanie związane z nadchodzącymi świętami . Dzieci podczas zajęć na świetlicy realizowały polecenia konkursowe, dzięki którym mogliśmy na chwilę zatrzymać się i przywołać wspomnienia pachnące choinką i piernikami, wykleić najdłuższy choinkowy łańcuch z kolorowego papieru, zrobić ozdoby z gipsu i krepiny, wspólnie dekorować pachnące goździkami ciasteczka . Mogliśmy popuścić wodzę fantazji pisząc list do Świętego Mikołaja lub wiersz o Bożym Narodzeniu. Przez cały ten czas gromadziliśmy się również na śpiewaniu kolęd i poznawaniu obrzędów, zwyczajów towarzyszących temu świętu w Polsce i na świecie. Dzieci mogły podróżować w czasie, zobaczyć podłaźniczkę wiszącą nad wigilijnym stołem, stojące w izbach snopy zboża, spotkać mówiące ludzkim głosem o północy zwierzęta, poznać znaczenie wolnego miejsca przy stole czy siana położonego pod obrusem. Był to szczególny czas, dzięki któremu nie tylko mogliśmy dotknąć tajemnicy Bożego Narodzenia, ale też poznać naszą kulturę, która pozwala nam czerpać z doświadczeń i mądrości naszych przodków.