W dniach 02 - 09 października 2023r., w naszej świetlicy realizowane były działania pod hasłem tygodnia „Rozmowa łączy, agresja dzieli – poznajemy metody rozwiązywania konfliktów”. Szybkie tempo życia, brak czasu na rozmowę  i spędzenie czasu z bliskimi, wysokie oczekiwania innych oraz wobec samego siebie, promowanie niewłaściwych wzorców w różnych mediach, są przyczynami budzenia się w nas frustracji, a potem agresji - uczucia powodującego szkody psychiczne i fizyczne. Musimy być świadomi, że agresja i przemoc pojawiają się „po cichu”. Zaczyna się od niewinnych zachowań, takich jak wyśmiewanie, popychanie. Gdy nie zostaną podjęte żadne działania pojawiają się zachowania agresywne: agresja fizyczna (bicie, kopanie, szczypanie…), agresja werbalna (przezywanie, krzyczenie, przeklinanie…), agresja pośrednia (wykluczanie z grupy, oczernianie, manipulowanie).

Zaplanowane działania dotyczyły problemu szeroko pojętej agresji, a więc między innymi: fizycznej przemocy rówieśniczej, przemocy psychicznej, agresji słownej, agresji i przemocy w cyberprzestrzeni.

W ramach zajęć oglądaliśmy filmy edukacyjne, przedstawiające różne rodzaje agresji i przemocy, omówiliśmy sposoby radzenia sobie z agresją, gdzie szukać pomocy gdy jesteśmy ofiarami agresji oraz jak jej przeciwdziałać. Uczniowie wykonali piękne plakaty o treści odrzucającej agresję oraz propagującej właściwe relacje rówieśnicze, międzyludzkie np.: przyjaźń, koleżeństwo, tolerancję, współpracę, życzliwość, zrozumienie, wzajemną pomoc. Poruszyliśmy zagadnienia związane z radzeniem sobie z własnymi emocjami, życiem w harmonii ze sobą i z innymi oraz ćwiczyliśmy metody relaksacyjne i wyciszające. Przeprowadziliśmy gry i zabawy integrujące grupę. Dzieci miały dużo do powiedzenia na poruszane tematy, dzieliły się swoimi przeżyciami, refleksjami, pomysłami. Chętnie włączały się w proponowane aktywności. Dzięki podjętym działaniom została zwrócona uwaga na istniejący we współczesnym świecie, nawet  w środowisku szkolnym problem przemocy i agresji oraz wskazano sposoby ich zapobiegania. Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania skłoniły wszystkich do refleksji i przyczynią się do ograniczenia niewłaściwych zachowań.