Nie na darmo mówimy, że kto czyta, żyje wiele razy i że książka otwiera drzwi do świata wyobraźni. Wychowawcy świetlicy szkolnej starali się przekonać starali się przekonać do tych stwierdzeń swoich podopiecznych. Propagowanie czytelnictwa to jeden z celów, który nam przyświeca, stąd tydzień poświęcony korzyściom płynącym z czytania. Aby ten cel zrealizować podjęliśmy szereg działań.

W każdy poniedziałek szkolna bibliotekarka – pani Małgorzata Nowicka czyta dzieciom i omawia z nimi interesującą pozycję Anny Onichimowskiej „Afera nie z tej ziemi”. Dzieci chętnie biorą udział w zajęciach, żywo reagują i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Pani Teresa Gościniak zaś zapoznała uczniów z drogą książki od autora do czytelnika. Dzieci poznały proces powstawania książki, jej budowę a także zapoznały się ze słownictwem dotyczącym tego tematu.

Podczas zajęć manualnych dzieci wykonywały zakładki do książek z różnych materiałów papierniczych. Inną technikę zastosowała pani Natalia Buszek w ramach innowacji ‘Cierpliwe szycie drogą w udane życie”. Uczniowie na zajęciach z ręcznego szycia ozdabiali zakładki ściegami z kolorowej włóczki.

W środę panie Joanna Urbaniak i Natalia Buszek zorganizowały wycieczkę do pobliskiej biblioteki dla dzieci i młodzieży. Miła pani bibliotekarka zapoznała uczniów ze specyfiką zawodu bibliotekarza, księgozbiorem, katalogami, oprowadziła po bibliotece i czytelni. Dzieci były bardzo zainteresowane i aktywnie uczestniczyły w tej wyjątkowej lekcji bibliotecznej.

W tym tygodniu odbyły się też bardzo ciekawe zajęcia przyrodnicze w ramach projektu z Uniwersytetu Dzieci „ Przyroda z klasą. Czy wiesz jak żyje jeż?”. Tym razem podjęto próbę odpowiedzi na pytanie „Czy ptaki mają zęby?”. Pani Natalia Buszek pokazała dzieciom różnice w budowie dziobu ptaków oraz sposobów odżywiania.

Mamy nadzieję, że ten tydzień w świetlicy dostarczył naszym świetliczakom wielu wrażeń a przede wszystkim, że zostały zachęcone do czytania.