Grudzień to okres przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Skąd się wzięła tradycja pieczenia piernika?

Piernik to jeden z najdawniejszych wyrobów cukierniczych. Najstarszy polski przepis pochodzi z 1725 r. Zamieszczono go w książce medycznej, bo wypieku nie traktowano jako świątecznej słodkości, tylko jako medykament. Ale wiadomo, że w Toruniu piernik pieczono już w XIII wieku. Piernik początkowo był znany jako miodownik. Do ciasta na bazie miodu przyprawy korzenne trafiły... przez pomyłkę. Inna legenda głosi, że przepis na pierniki zdradził Francuzom ormiański mnich. Tak podbiły Europę. Słowo „piernik” pochodzi od wyrazu „pierny”. W czasach staropolskich oznaczało to „pieprzny, mocno doprawiony”. Bo piernik nie był tak słodki jak dzisiejszy. 

            Aby kultywować tradycje bożonarodzeniowe i rozbudzić świąteczną atmosferę uczniowie naszej świetlicy postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W miłej i radosnej atmosferze przygotowali ciasto na pierniki: odmierzali składniki, wałkowali ciasto i wycinali pierniki z foremek. Po upieczeniu, część pierniczków została powieszona na choince, a reszta ciastek została na dekorowanie. Był to bardzo przyjemny i radosny dzień. W świetlicy i szkole zapachniało świętami.

 

Joanna Urbaniak