Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie każdego roku 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. W tym roku nauczyciele świetlicy postanowili przybliżyć uczniom problemy osób z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową i ruchową, jak również zwiększyć ich świadomość w temacie niepełnosprawności. Podczas zajęć uczniowie doświadczali w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową, ale również zdobyli wiedzę na temat – Jak pomóc osobie niewidomej przejść przez ulicę?, Jak porozumieć się z osobą niesłyszącą? oraz Jak wspierać osoby z niepełnosprawnością. Dzieci podczas zajęć sensorycznych z opaskami na oczach miały za zadanie w parach z przewodnikiem pokonać wyznaczoną trasę. Zmagania te przybliżyły uczniom specyfikę funkcjonowania osób niewidomych. Kolejnymi zadaniami przed którymi stanęli nasi najmłodsi były ćwiczenia, polegające na rozpoznawaniu dźwięków oraz napisaniu dyktanda oczywiście mając zasłonięte uszy. W ten oto sposób uczniowie poznali trudności z jakimi borykają się osoby niesłyszące. Ostatnim ćwiczeniem z którym zmierzyli się uczniowie z klas 1-3 było układanie określonych figur z klocków waflowych, bez użycia rąk. Udział w tym ćwiczeniu uświadomił dzieciom, jakie problemy napotykaj w swoim życiu osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu. Zajęcia z okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Musimy pamiętać o tym, że nikt nie powinien czuć się atakowany i obrażany z powodu swojej niepełnosprawności.

Monika Górecka