Konkurs recytatorski: „Wielcy poeci dzieciom – Jan Brzechwa”
Nasza świetlica przy ulicy Topazowej uczciła pamięć wybitnego poety Jana Brzechwy urządzając konkurs na najlepszą recytację jego wierszy. Przez kilka tygodni trwały przygotowania. Zaczęliśmy od czytania bardziej i mniej znanych wierszy na głos. Wybieraliśmy te, które podobają się nam najbardziej, które pasują do nas samych i chcielibyśmy nauczyć się ich na pamięć. Słuchaliśmy także muzycznych wersji z filmu „Akademia Pana Kleksa” i wspólnie uczyliśmy się śpiewać utwór „Kaczka dziwaczka”. Postanowiliśmy, że każdy nauczy się jakiegoś wiersza, a najkrótszym z nich będzie „Mucha”. Większość osób podeszła do wyzwania ambitnie i wybrała utwory kilkuzwrotkowe. Daliśmy sobie kilka tygodni na naukę. Nie wszyscy od razu wierzyli we własne siły, ale ośmieleni przez nas, widząc jak koledzy biorą się do pracy ochoczo, także podjęli wyzwanie. Mogli liczyć na naszą czyli wychowawczyń pomoc w czasie codziennego pobytu w świetlicy.
Konkurs odbywał się w dwóch grupach. 9 maja występowały dzieci z oddziałów przedszkolnych. 11 maja odbyła się część dla uczniów klas pierwszych. Scena i widownia znajdowały się na sali do zabaw ruchowych. Ustaliliśmy także zasady panujące w trakcie występów tak, aby nikt nikomu nie przeszkadzał. W oddziałach przedszkolnych zgłosiło się 23 uczestników, a w klasach pierwszych 22. W jury zasiadły panie: Kamila Klepacka i Anna Grzanowska. Wśród recytowanych utworów znalazły się: „ Katar”, „ Kto z kim przestaje”, „ Tańcowała igła z nitką”, „ Koziołeczek”, „ Wielbłąd i hiena”, „ Żaba”, „ Na straganie”, „ Kłamczucha”, „ Samochwała”, „ Kwoka”, „ Entliczek pentliczek”, „ Jajko”. Każdy z występujących mógł liczyć na pomoc suflera, ale większość osób jej nie potrzebowała. Poziom był bowiem bardzo wysoki. Dzieci nie tylko opanowały wiersze, ale także wykazały się ciekawą interpretacją. Trudno więc było przyznać tylko po trzy miejsca. Jury zdecydowało się nagrodzić więcej osób. Najwyższą punktację otrzymali: Anna Dobek, Krzysztof Gidel i Dawid Kostrzewski z klasy 1 c, Piotr Murawski z klasy 1 a, Anna Rudnicka i Albert Piesio z oddziału 0 d. Na drugich miejscach znaleźli się: Julia Leks i Lena Dunajska z oddziału 0 c, Ada Goralewska i Jerzy Kalinowski z oddziału 0 d, Aurelia Nadolna z klasy 1 b, Maja Głowala, Ola Necula i Małgorzata Błońska z klasy 1 c, Izabela Bogucka z klasy 1 a. Trzecie pozycje zajęli: Joanna Deluga, Natalia Kornecka i Jan Pastuszka z oddziału 0 e, Krzysztof Bereza z oddziału 0 d, Amelia Nosek i Leonard Jarząb z klasy 1 c, Helena Baran, Aleksander Pietrzak i Rafał Ziółkowski z klasy 1 a.
Najważniejsza korzyść płynąca z tego wydarzenia to zapamiętane wiersze, które na długo zostaną w pamięci uczestników. Wiele osób miało okazję pokazać nam swój talent aktorski i zaskoczyć swoich kolegów swoimi umiejętnościami. Dla niektórych to był krok do pokonania tremy przed występami przed tak liczną publicznością. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ich przygody z poezją. Mogliśmy się przecież przekonać, że takie wydarzenia to źródło satysfakcji i wspaniałej wspólnej zabawy.