Termin savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest złożeniem dwóch czasowników oznaczających tyle, co "znajomość życia". Savoir znaczy wiedzieć, za to vivre znaczy po prostu żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. Wzięte razem, tworzą popularny splot słów, który można rozumieć przede wszystkim, jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności, a interpretując je, także jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.
Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia, którymi są:
• nakrywanie, podawanie do stołu jedzenia oraz picia,
• wygląd, prezencja (np. postawa, higiena) i właściwy ubiór (Dress code),
• formy towarzyskie (np. w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach),
• komunikacja (także telefoniczna i internetowa),
• zachowanie się w szczególnych sytuacjach.
Savoir-vivre jest uwarunkowany kulturowo, zatem znacząco różni się od siebie w zależności od regionu świata. Znajomość zasad savoir-vivre jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka dlatego jest tak ważny w wychowaniu każdego z nas. Mając to na uwadze, wspólnie z koleżanką chciałyśmy przybliżyć naszym uczniom tę tematykę.
W świetlicy dzieci mogły się zapoznać z wymienionymi elementami savoir vivre podczas pogadanek, rozmów instruujących oraz scenek sytuacyjnych z ich własnym udziałem. Dzieci miały dużo czasu i sposobności żeby przyswoić sobie te zagadnienia oraz wykorzystać w tym celu pomoc prowadzących.
Kolejnym etapem naszych przygotowań było przystąpienie chętnych uczniów do sprawdzającego testu wiedzy, który składał się z dwudziestu pytań. Konkurs w tej przemyślanej i wybranej formie został przeprowadzony 20 listopada 2014 roku w świetlicy szkolnej. Zbiegiem okoliczności również zainteresowanych udziałem w konkursie było dwudziestu uczniów, jednak mógł wygrać tylko jeden ten najlepszy. Tak się też stało, swoją wiedzą w tej jakże ważnej dziedzinie życia wyróżniła się uczennica klasy 2a Karolina Cok, która osiągnęła najlepszy wynik. Pozostali uczestnicy nie odbiegali znacząco od koleżanki, jednak ich wyniki były zdecydowanie niższe.
Wszyscy uczestnicy naszego konkursu zadeklarowali przystąpienie do kolejnych edycji, oby tylko starczyło im wytrwałości w ćwiczeniu właśnie savoir vivre na co dzień.