Tradycja obchodów Andrzejek czy też Katarzynek (zależnie od kręgów kulturowych) zanana jest w Polsce od bardzo dawna. Nasi dziadowie wierzyli w to, iż czary i przepowiednie uprawiane tego dnia mają moc sprawczą. Niezamężne dziewczęta dostawały wtedy możliwość poznania imienia swego wybranka serca, mężczyźni mogli zaś zobaczyć swą przyszłość zawodową. Niezależnie jednak od nowo poznanych informacji, otrzymywali coś znacznie cenniejszego, mianowicie asumpt do wspaniałej zabawy, rozświetlającej szarą rzeczywistość jesiennych dni.
Takie właśnie przesłanki – integracja wszystkich dzieci, kolorowa zabawa w miłym towarzystwie i kultywowanie tradycji naszych przodków – towarzyszyły organizatorom Balu Andrzejkowego w naszej świetlicy, który odbył się 27 października 2014 roku. Uczniowie przebrani za swoich ulubionych bohaterów filmowych, czy literackich, maskotki lub przedstawicieli wymarzonych zawodów przekroczyli próg świetlicy licząc na przyjemny czas z przyjaciółmi i po trosze poznanie swojej przyszłości. Tańcom nie było więc końca, a odrobinę wytchnienia dawały jedynie krótkie konkurencje, jak choćby jedzenie jabłka na sznureczku, taniec w parach na składanej gazecie czy tańczący dywan. Ponadto ważnym elementem uroczystości był szereg wróżb, m. in. odczytywanie przyszłości z kostek do gry, ciąg butów, imię przyszłego wybranka przeszyte szpilką, litery z igieł. Wszyscy mimo świadomości złudności tego typu zabaw poddali się radości chwili i z uśmiechem na ustach oczekiwali na swoje wróżby. Atmosferę magii i tajemnicy podkreśliły wspaniałe dekoracje przygotowane specjalnie na tą okazję, szklana magiczna kula oraz zacienione światło.
Bez wątpienia wydarzenie to zapisze się w pamięci świetliczaków, jako ten moment gdy każdy mógł poczuć dreszczyk emocji poznawania swojej przyszłości, a podczas zabawy, dzięki wspaniałym przebraniom, wcielić się w kogoś zupełnie innego i biesiadować z przyjaciółmi (czasem z zupełnie innej epoki).